Architektonické plány z doby před 8000 lety let zobrazují tajemné megastruktury

Asi před 8 000 lety vytesali blízkovýchodní lovci do skály plány na vybudování rozsáhlých staveb, které se používaly jako pasti na zvířata. Jde o takzvané „pouštní draky“, které se obvykle skládaly ze dvou kamenných zdí sbíhajících se k sobě a končících jámami nebo něčím jako usedlost. Rytiny objevené na skalách jsou podle vědců nejstaršími známými architektonickými schématy a ukazují schopnost jejich tvůrců přenášet velké trojrozměrné struktury na malé rovné plochy.

„Draků“ si poprvé všimli piloti britského letectva ve 20. letech 20. století.Tyto sofistikované architektonické struktury se skládaly ze stěn o délce až 5-6 km. Archeologové studující struktury se domnívají, že byly s největší pravděpodobností použity jako pasti pro hromadný lov. Konec všech „draků“ je vždy čelit útesům, jámám nebo kotcům. To může tedy naznačovat, že byli používáni k pasení a odchytu zvířat a jejich hojnost zase vede k závěru, že tato metoda musela být účinná. Proto sloužily jako jakési obří nástrahy pro hromadný lov. Ale pro jaké druhy zvířat? Patří sem gazely, kozorožci, divocí koňovití a dokonce i pštrosi.

Tyto stavby lze celé spatřit pouze z ptačí perspektivy. Byly objeveny v mnoha zemích na Arabském poloostrově, ale nejenom. Nacházejí se také v Sýrii, Iráku, Arménii a dokonce i v Kazachstánu. V některých z těchto oblastí existovaly starověké civilizace i před 8 000 lety. Většina z nich má tvar podobný písmenu „V“, které trochu připomíná draky, odtud jejich název. Některé z nich jsou ale složitější.

Nedávno byly objeveny plány těchto megastruktur vytesaných do skal. Vědci zdůrazňují, že schopnost vytvářet plány velkých staveb na dvourozměrné, malé ploše je milníkem ve vývoji civilizace. Tento objev také poskytuje lepší pochopení toho, jak naši předkové používali „pouštní draky“.

Starověké architektonické plány

Za objevení plánů „draka“ vděčíme týmu pod vedením Rémyho Crassarda z univerzity v Lyonu. Vzory vytesané do kamene byly nalezeny v Jordánsku a Saúdské Arábii.

V Jordánsku je v oblasti Jibal al-Khasabiyeh celkem osm draků. Nedaleko byl nalezen kámen s plánem podobných staveb, který byl vytesán pomocí kamenných nástrojů. Celá je 80 cm dlouhá a 32 cm široká. Plán byl proveden 7 tis. před lety.

V Zebel az-Zilliyat v Saúdské Arábii zase žijí dva pouštní luňáci, kteří jsou od sebe vzdáleni asi 3,5 km. V jejich blízkosti byl vyhlouben masivní kámen dlouhý 382 cm a široký 235 cm. Plán na něm byl pravděpodobně vytvořen asi před 8 000 lety. před lety.

Nezbytné pro stavbu

Vědci se domnívají, že podobné plány konstruktéři potřebovali, protože celé uspořádání těchto masivních staveb není možné zachytit, aniž bychom to viděli z ptačí perspektivy. Nalezené návrhy jsou mimořádně precizní.

Přestože lidé po tisíciletí upravovali prostor kolem sebe, známe jen málo plánů nebo map pocházejících z dob gramotných civilizací Mezopotámie a starověkého Egypta. Tyto příklady jsou nejstaršími známými plány v historii lidstva.